• -25%

Troldekugler Harmoni

Varenr. TAGBE-30076

Troldekugle i sølv.

Materiale Sølv
410,00 kr.
307,50 kr. Spar 25%
Inkl. moms
På lager

Kundeservice tlf. 44 94 27 28

Denne kugle klæder ethvert armbånd. Dens symmetriske og alligevel bløde former skaber ro mellem de andre, meget udtryksfulde kugler.

Designer: Svend Nielsen

 

Kom i gang med Troldekugler - sammensæt dit eget unikke armbånd eller halskæde ved at tilføje lås og kugler til en kæde - du vælger selv, hvilken historie du har lyst til at fortælle.

Historien om Troldekugler startede i 1976 i Danmark. Den første kugle var en lille kugle, dekoreret med ikke mindre end seks ansigter. Den blev designet af Søren "Sølvsmed" Nielsen og solgt fra faderen Svends smykkebutik i det centrale København.  

Senere lancerede man kugler i glas, guld, ædelsten og perlekugler og designede nye låse, som gjorde det muligt at tilføje og fjerne kugler og eksperimentere med forskellige kombinationer.