• -25%

Troldekugler Dobbelt Sløjfe

Varenr. TAGBE-30134

Troldekugle i sølv.

 

Materiale Oxyderet sølv
410,00 kr.
307,50 kr. Spar 25%
Inkl. moms
På lager

Kundeservice tlf. 44 94 27 28

Med denne sløjfe kan du binde to armbånd sammen.Vælg selv, om det skal være det almindelige armbånd, læderarmbånd eller armringen.

 

En pige uden en sløjfe er ikke en pige.

Designer: Louise Rimpler

 

Kom i gang med Troldekugler - sammensæt dit eget unikke armbånd eller halskæde ved at tilføje lås og kugler til en kæde - du vælger selv, hvilken historie du har lyst til at fortælle.

Historien om Troldekugler startede i 1976 i Danmark. Den første kugle var en lille kugle, dekoreret med ikke mindre end seks ansigter. Den blev designet af Søren "Sølvsmed" Nielsen og solgt fra faderen Svends smykkebutik i det centrale København.  

Senere lancerede man kugler i glas, guld, ædelsten og perlekugler og designede nye låse, som gjorde det muligt at tilføje og fjerne kugler og eksperimentere med forskellige kombinationer.